پنجره کلنگی

پنجره دوجداره کلنگی و پنجره سایبانی، دارای بازشوی لولایی بر روی محور عمودی است که می تواند از پایین به بالا و یا بالا به پایین باشد. پنجره های کلنگی و سایبانی در کشور های غربی رایج ترند، اما در سال های اخیر در بسیاری از ساختمان ها در کشور ما نیز استفاده می شوند.

قیمت این نوع یراق آلات نسبت به انواع یراق آلات دو حالته یا کشویی بالاتر است. این نوع پنجره ها برای مکان هایی که نیاز به تهویه طبیعی و گردش هوا دارند، نظیر حمام یا سرویس بهداشتی و پارکینگ مناسب می باشد. نحوه عملکرد پنجره های دو حالته به گونه ای است که یراق به صورت حرکت ضلع افقی بالا در یک محور به صورت زاویه دار باز می شود. قیمت یراق آلات استفاده شده در مدل دو حالته بالاتر از تک حالته می باشد و قیمت تمام شده پنجره شما گران تر می باشد.

پنجره کلنگیاین نوع پنجره ها هم مناسب مکان هایی است که نیاز به تهویه طبیعی دارند. توجه داشته باشید که پنجره کلنگی قابلیت این را دارد که هر سمتی که می خواهید پنجره باز شود، بازشو را طراحی کنید باید در انتخاب سمت بازشو پنجره توجه ویژه ای داشته باشید که در آینده به مشکل خاصی نخورید. توجه داشته باشید که اگر مشکل خاصی در انتخاب نحوه بازشو پنجره کلنگی دارید، می توانید از مشاوره کارشناسان گروه صنعتی زارع استفاده کنید و از راهنمایی آنها بهره مند شوید.

برای این منظور کافی است که با دفتر مرکزی زارع در تماس باشید. یراق آلات استفاده شده و سش بازشوی این پنجره ها بسیار قدرتمند بوده و می تواند به خوبی وزن پنجره را تحمل کند و در بلند مدت دچار دفرمگی نخواهد  شد. توجه داشته باشید که اگر نیاز به دو حالت بازشو دارید، که هم از بالا و هم از بغل بتوانید از پنجره خود استفاده کنید، کمی بیشتر باید هزینه کنید و یراق آلات دو حالته را تهیه کنید.

کاربرد پنجره های کلنگی

پس از بررسی پنجره کلنگی upvc نوبت به شرح کاربرد آن رسیده است. در این قسمت از مقاله قصد داریم به کاربرد این نوع پنجره ها بپردازیم. پنجره های یو پی وی سی که با سیستم کلنگی ساخته شده اند، معمولا برای مناطقی استفاده می شود و کاربرد دارد که تنها نیاز به تهویه طبیعی و رد و بدل کردن هوا خواهد داشت.

به همین منظور از این پنجره ها در قسمت هایی نظیر راه پله، سرویس های بهداشتی و حمام و آشپزخانه کاربرد دارد. توجه داشته باشید که این پنجره ها تنها محدود به قسمت های فوق نمی شود، بلکه در هر مکانی که نیاز به تهویه طبیعی هوا دارید می توانید از این نوع پنجره ها استفاده کنید.

انواع پنجره های کلنگی

پس از بررسی پنجره کلنگی و کاربرد های آن نوبت به معرفی انواع مدل این نوع پنجره ها رسیده است. پنجره های کلنگی در انواع مختلفی به بازار ارائه می شوند که در ادامه به بررسی این مدل ها خواهیم پرداخت.

پنجره کلنگی تک حالته تقریبا رایج ترین مدل می باشد. قیمت پنجره کلنگی تک حالته نسبت به دو حالته پایین تر است. این پنجره ها تنها از بالا قابلیت باز و بسته شدن دارند. پس از بررسی پنجره کلنگی تک حالته نوبت به معرفی پنجره کلنگی دو حالته است.

قیمت تمام شده یراق آلات پنجره کلنگی دوحالته نسبت به تک حالته بالاتر است. از دو جهت بالا و بغل قابلیت بازشو را دارد. در مکان هایی استفاده می شود که علاوه بر بالا بازشو و تهویه نیاز دارید که از بغل پنجره را باز کنید. البته هنگامی که از بغل می خواهید بازشو را باز کنید، ممکن است با مانع یا پرده برخورد کند.

پس هنگام خرید پنجره هایی که از سمت چپ یا راست باز می شوند توجه ویژه داشته باشید که به مشکل نخورید. پنجره های کلنگی کشویی نوع سوم می باشند. در این مدل از پنجره ها قابلیت باز شدن در هر دو حالت لولایی و کشویی را دارا می باشند. قیمت یراق آلات این مدل از دو مدل فوق بالاتر می باشد.

پنجره دوجداره کلنگیدستگیره پنجره کلنگی

دستگیره پنجره‌ های کلنگی در دو حالت قرار می‌ گیرند. به این صورت که در این حالت پنجره شما قفل بوده و درحالت دیگر می‌ توانید آن را باز کنید. البته این موضوع تنها برای نوع تک حالته می‌باشد و ممکن است بر اساس نوع پنجره کلنگی این موضوع متفاوت باشد. جنس مواد بکار رفته در دستگیره بسیار مهم می‌باشد، زیرا در اثر تماس مستقیم و همیشگی با شما بوده و باید بتواند فشار وارد شده از سوی دست را به خوبی تحمل کند.

برای دستگیره این پنجره و سایبانی می توان از چفت های انگشتی فنری استفاده کرد. هم چنین دستگیره های موشکی هم استفاده زیادی در این نوع پنجره ها دارند، که باعث می شوند بتوان درب پنجره را تنها با فشار دادن لنگه بست.

قفل پنجره کلنگی

معمولا برای این نوع پنجره، از قفل کلنگی و یا انگشتی استفاده می شود که یک قسمت آن روی لنگه و قسمت دیگر روی فرم است.

توجه داشته باشید که قفل پنجره کلنگی امنیت چندان بالایی ندارد و صرفا برای بسته نگه داشتن پنجره است، در صورت تلاش برای بازکردن و نفوذ به راحتی قابل باز کردن است.

بازویی کلنگی که بر روی فریم سوار است نیز زمانی که لنگه باز باشد، آن را در زاویه ای خاص نگه می دارد.

مزایای پنجره کلنگی

از جمله مزایای این پنجره ها عبارتند از:

  • تهویه هوا
  • نور گیری این نوع پنجره ها
  • عایق قوی صوتی و حرارتی
  • نصب آسان و سریع پنجره
  • مونتاژ استاندارد
  • قابلیت تعریف جهت بازشو