پنجره فیکس

پنجره upvc ثابت پرطرفدارترین نوع پنجره های دوجداره است که به علت سادگی و مزایای خاص خود برای شرایط ویژه ای قابل استفاده است. منظور از ثابت بودن این پنجره آن است که اصلا باز نمی شود. احتمالا این سوال برای شما پیش آمده است که یک پنجره تماما بسته چه فایده ای داشته و در کجا کاربرد دارد؟ این مقاله را تا انتها بخوانید تا با خصوصیات این مدل از پنجره upvc و مزایای آن بیشتر آشنا شوید.

ویژگی های پنجره upvc ثابت

پنجره upvc ثابت

مهمترین ویژگی پنجره upvc که اصطلاحا به آن پنجره فیکس گفته می شود آن است که فاقد لنگه برای باز شدن است. این مدل پرکاربردترین نوع پنجره دو جداره است و به صورت ثابت نصب می شود. به دلیل آنکه فاقد بازشو است از یراق آلات در طراحی آن استفاده نمی شود.

پنجره upvc ثابت برای قسمت هایی از ساختمان یا منزل که نیازی به باز کردن پنجره نیست اما ورود نور به داخل ساختمان ضروری است، استفاده می شود.

موارد کاربرد پنجره upvc ثابت

 

این مدل پنجره اغلب به صورت ترکیبی با دیگر مدل های پنجره دوجداره قابل استفاده است. بدین صورت که پنجره وسطی از نوع ثابت و پنجره های مجاور از نوع بازشو است. این مدل بسیار پرطرفدار است اما نکته ای که باید به آن دقت کرد آن است که پروفیل مصرفی در ساختار پنجره ثابت باید با زاویه کاملا ۹۰ درجه به خط افق عمود باشد، زیرا در ریگلاژ لنگه های بازشو پنجره های مجاور تاثیر گذار است.

بطور کلی میدان دید وسیع در این پنجره استفاده آن را برای نقاطی از منزل با نوردهی بالا را مناسب می سازد. به همین دلیل اغلب در سقف نورگیر، پاسیو و بالکن استفاده می شود.

در راه پله ها برای تامین روشنایی ساختمان استفاده می شود. از آنجایی که باز نمی شود به لحاظ امنیت ساختمان نیز مشکل ساز نخواهد بود.

عایق بودن در برابر رطوبت و همچنین نوردهی خوب کاربرد آن را برای گلخانه ها بسیار مناسب می سازد. به همین دللی در پوشش سقفی  گلخانه ها اغلب از این نوع پنجره استفاده می شود.