پنجره خلیجی

استفاده از پنجره های دوجداره در سال های اخیر گسترش چشم گیری داشته است، و یکی از دلایل آن تنوع در مدل های ساخت است که سبب می شود بتوان با هر دکوراسیون و فضایی و هر سلیقه ای از پنجره های UPVC استفاده کرد. یکی از مدل های پنجره upvc، پنجره دوجداره خلیجی است.

پنجره دوجداره خلیجی

پنجره خلیجی به طور کلی به نوعی از پنجره ها گفته می شود که خارج از زیربنای ساختمان قرار گرفته اند و حالتی به بیرون دارند. این پنجره ها از چند لنگه در کنار هم تشکیل شده اند و می توانند ابعاد مختلفی داشته باشند.

استفاده از پنجره خلیجی، به دوران معماری ویکتوریایی، و قرن های 5 تا 15 میلادی باز می گردد.

گرچه تا سال ها این مدل پنجره های منسوخ شده بودند، اما به علت زیبایی خاص و افزایش فضا، امروزه نیز شاهد بازگشت دوباره این پنجره ها به ساختمان ها هستیم.

پنجره خلیجی

استفاده از این پنجره ها سبب می شود تا فضای خانه افزایش یابد، بدون اینکه نیازی به افزایش زیربنا باشد.

میتوان برای پنجره خلیجی upvc بازشوهای مختلفی را استفاده کرد.

معمولا از پنجره های ثابت، تک حالته، و حتی سایبانی یا ترکیبی از آن ها استفاده می شود.

پنجره‌ های خلیجی گاهی اوقات تحت عنوان “پنجره‌های چشم انداز” شناخته می‌شوند، زیرا می‌ توانند مناظر فوق العاده‌ ای را از داخل خانه شما به نمایش بگذارند. داشتن یک پنجره خلیجی در خانه شما تغییرات قابل ملاحظه‌ای در اموال شما به وجود می‌آورد، نه فقط از خارج خانه و به لحاظ ظاهری، بلکه از نظر داخلی و فضای اضافی و نور طبیعی بیشتر مزایای زیادی را به همراه دارد.

چرا پنجره خلیجی به این نام خوانده می شود؟

کلمه bay در زبان انگلیسی به معنای خلیج است که نام فارسی آن نیز از این کلمه گرفته شده و به پنجره خلیجی شناخته شده است.

اما جالب است بدانید که اصل این عبارت از کلمه ی فرانسوی baee گرفته شده، که به معنای دهانه و یا سوراخ است، که منظور ایجاد یک دهانه خارج از ساختمان است. اما با مرور زمان و گسترش استفاده از آن در دیگر کشورها، به کلمه bay به معنای خلیج تغییر یافته است.

مزایای پنجره خلیجی چیست؟

پنجره های خلیجی سبب می شوند تا فضای ساختمان بیشتر شود. هم چنین معمولا با ابعاد بزرگی که در آن ها استفاده می شود، نورگیر و تهویه مناسبی برای ساختمان به وجود می آید.

با نصب پنجره خلیجی می توان شاهد معماری زیبا برای ساختمان بوده، و در فضای داخلی نیز دکوراسیونی زیبا با دید بسیار خوب داشت.

امکان استفاده از کتیبه در پنجره های خلیجی سبب می شود تا نمای ساختمان زیباتر باشد.

این پنجره ها روشنایی داخل ساختمان را به شکل مناسبی فراهم می کنند، زیرا به علت وجود زوایای مختلف، نور در تمام ساعات روز به داخل هدایت می شود.
این پنجره ها به علت منظره و وسعتی که نسبت به فضای بیرون به وجود می آورند، آرامش خاصی برای انجام کارهای مختلف در خانه فراهم می کنند.
این پنجره ها، جلوه و نمای زیبایی برای ساختمان به وجود می آورند و به دلیل اینکه در زوایای مختلفی می توانند ساخته شوند، مطابق با سلیقه و نمای هر ساختمانی قابل تعیین هستند. همچنین امکان قرار گرفتن کتیبه نیز در این پنجره ها وجود دارد.
این پنجره ها مقاومت انواع ثابت و بازشو را دارا هستند.

پنجره خلیجی در چه فضاهایی استفاده می شود؟

بیشترین استفاده از پنجره های خلیجی در پذیرایی و نشیمن خانه است.

از پنجره های خلیجی بیشتر در خانه های ویلایی که دید و منظره ی خوبی دارند استفاده می شود، اما در آپارتمان هایی با پنجره بزرگ و یا در تراس و بالکن نیز قابل استفاده اند.

  • آپارتمان ‌های بزرگ
  • پنت هاوس ‌ها
  • ویلاهای خارج شهر